bg

Triathlon

ODLICZANIE: Sprzęt niezbędny do uprawiania triathlonu

Triathlon to sport łączący trening trzech dyscyplin jednocześnie. Pływanie, rower i bieganie wymaga posiadania niezbędnego sprzętu zarówno startowego jak i treningowego. Jeśli mamy ograniczony budżet i chcemy trenować triathlon to tak naprawdę podstawowe wyposażenie jest wszystkim czego potrzebujemy.

                     

PŁYWANIE

Pływanie to najtańszy sport jeżeli chodzi o wyposażenie niezbędne do jego uprawiania. 

Niezbędny jest strój pływacki. W przypadku kobiet może to być strój dwuczęściowy lub jednoczęściowy. Mężczyźni najczęściej trenują w pływackich spodenkach typu jammer lub krótszych. Jeżeli zdecydujemy się na zakup stroju typowo pływackiego to do startu będziemy potrzebowali również stroju triathlonowego, który sprawdzi się podczas treningów pływackich w otwartym akwenie oraz podczas treningu pływackiego. 
 
Drugi element to okularki pływackie. Na rynku jest dostępnych wiele modeli - tych przeznaczonych do pływania w basenie i na otwartych akwenach. Okularki basenowe są na ogół mniejsze, posiadają inne kąty widzenia oraz nie posiadają szkieł chroniących przed promieniami UV i odbijaniem się światła. Okularki przewidziane do pływania w otwartych akwenach mają większe oprawki, szkła mają szeroki kąt widzenia, najczęściej mają szkła polaryzacyjne, a droższe modele szkła reagujące na ilość światła (fotochromy). 
 
Najbardziej kosztownym elementem wyposażenia pływaka jest zakup pianki. Ceny na rynku wahają się od około 600zł do nawet 4000zł. Warto czasami wydać trochę więcej pieniędzy ponieważ inwestycja będzie się zwracała podczas każdego treningu i zawodów. Warto pamiętać, że pianka triathlonowa powinna być bardzo dobrze dopasowana. Jeżeli podczas płynięcia pianka napełni się wodą to stracimy wszystkie jej właściwości, a dodatkowo będziemy płynęli wolniej niż bez jej użycia. Przed decyzją zakupu warto również przeczytać regulamin zawodów w których zamierzamy wystartować. Niektóre imprezy wymagają stosowania pianek inne w przypadku cieplejszej wody zabraniają ich stosowania.
 
W trakcie startu w zawodach triathlonowych pływanie na ogół zajmuje najmniej czasu ale źle dobrany sprzęt, który zawiedzie nas podczas rywalizacji może skutecznie nas zniechęcić do dalszego udziału w zawodach. 
 
 
JAZDA NA ROWERZE
 
W triathlonie strefy zmian to miejsce gdzie wychodząc z wody zawodnik przebiera się z pianki triathlonowej w strój kolarski, zakłada buty kolarskie do triathlonu, uzupełnia płyny i posila się odżywkami, żelami energetycznymi. Następnie wyprowadza rower triathlonowy, na który możesz wsiąść dopiero poza strefą zmian. Musi mieć już na sobie kask rowerowy - najlepiej kask aerodynamiczny, dobrze jak będzie miał przy swoim rowerze do triatlonu zamontowaną przystawkę czasową lub kierownice do jazdy na czas oraz akcesoria triathlonowe takie jak bidon aerodynamiczny i torebki aero na ramę, która pozwoli zyskać cenne sekundy i nawodnić odpowiednio. Warto pamiętać o liczniku lub zegarku sportowym –  ta strefa zmian to strefa T1.
 
Zakup odpowiedniego roweru to wydatek rzędu od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Oczywiście podczas startu w pierwszym triathlonie nie musimy posiadać super aerodynamicznego sprzętu z najwyższej półki ale chcąc nie chcąc rower musimy mieć.  Dla wielu początkujących triathlonistów największą trudnością jest podjęcie decyzji, czy kupić rower szosowy, a może od razu typowo triathlonowy, które na ogół kosztują trochę więcej.
 
Rower szosowy jest bardziej uniwersalny, można na nim regularnie trenować, a różnice czasowe w stosunku do rowerów triathlonowych nie są tak duże. Na rynku dostępnych jest wiele elementów dzięki, którym możemy przekształcić nasz rower szosowy w maszynę do walki z czasem. Zakup przystawki czasowej/lemondki, dobór odpowiedniego siodła triathlonowego i odpowiednie ustawienie roweru może dać bardzo zbliżony efekt jak w przypadku roweru typowo triathlonowego.
 
Rower triathlonowy - aerodynamiczna pozycja, odpowiednia geometria oraz ułożenie ciała odciążające mięśnie potrzebne w dalszej części rywalizacji daje swojego rodzaju bonus, w stosunku do zawodników startujących na zwykłych rowerach szosowych czy górskich. Kluczowe jest znalezienie odpowiedniego rozmiaru roweru i prawidłowe jego ustawienie.
 
Kolejnym niezbędnym wyposażeniem każdego kolarza/triathlonisty jest kask. Podczas wyboru odpowiedniego modelu należy przede wszystkim wziąć pod uwagę kwestię bezpieczeństwa. Modele zaczynające się od około 250-300zł spełniają wszystkie normy i standardy oraz posiadają niezbędne atesty, które mogą być wymagane na niektórych imprezach triathlonowych.
 
Do jazdy na rowerze potrzebny będzie również odpowiedni strój. W przypadku jazdy latem śmiało możemy używać stroju triathlonowego z odkrytymi ramionami. Jest on wystarczający jeżeli chodzi o zachowanie termiki ale w przypadku gorszych warunków pogodowych lub podczas jazdy poza sezonem niezbędny może okazać się zakup cieplejszych ubrań takich jak: kurtka przeciwwiatrowa i przeciwdeszczowa, długie spodnie kolarskie, bielizna termo aktywna oraz czapka i rękawiczki.
 
Dodatkowym elementem wyposażenia ale równie ważnym są pompka, zapasowa dętka i łatki. Część zawodników używa pompek na naboje CO2, które znacznie skracają czas pompowania. Jest to bardzo dobre rozwiązanie do stosowania podczas zawodów gdzie liczy się każda sekunda.
      
 
BIEGANIE
 
Strefa zmian T2 to miejsce gdzie zawodnik wprowadza swój rower do jazdy na czas i zmienia triathlonowe buty kolarskie na triathlonowe buty do biegania. Posila się odżywkami i żelami energetycznymi dla triathlonistów, zakłada pas biodrowy z bidonami, zabiera żele na wynos i wybiega na trasę biegową w specjalnych buach do biegania. Trenując wcześniej przebieranie się w strefach zmian zawodnik zyskuje cenny czas podczas zawodów triathlonowych. 
 
Analiza biomechaniki danego zawodnika pozwoli dobrać obuwie odpowiednie do jego techniki biegu i dzięki temu unikniemy urazów i przeciążeń podczas zawodów triathlonowych. Warto pamiętać, że na butach do biegania nie należy oszczędzać. Tylko dobrze amortyzowane, komfortowe buty pozwolą na pokonywanie wielu kilometrów. Niestety jeżeli zamierzamy trenować cały rok będziemy musieli wyposażyć się w dodatkowe elementy ubioru takie jak kurtka, ciepłe spodnie, bluza i bielizna termiczna. Wskazane jest również używanie rękawiczek i czapki.
 
Myśląc poważnie o uprawianiu triathlonu warto zainwestować w jedno bądź dwuczęściowy strój triathlonowy. Produkty dostępne na rynku zostały uszyte z materiałów bardzo dobrze oddychających i szybkoschnących. Stroje triathlonowe posiadają wkładkę żelową, która pozwoli w komfortowy sposób jechać rowerem. Jeżeli już zdecydujemy się na zakup tego typu stroju warto pamiętać, że musi być przylegający ale powinniśmy czuć się w nim komfortowo. W przypadku startów w sezonie letnim warto również zainwestować w daszek triathlonowy lub czapkę, która osłoni nad od promieni słonecznych. Okulary sportowe ochronią nasze oczy dlatego tez warto zastanowić się nad ich zakupem.
 
Volvo Triathlon Series jest dofinansowany ze środków budżetowych Urzędu Miasta Mrągowo.
 
Następna zapowiedź (piątek 28.08): Kto tworzy mrągowski triathlon?
 
 
źródło: ironmantriathlon.pl, triathlonistka.pl, triathlonpl.com
  • Opublikowano: wtorek, 25, sierpień 2015 13:28
  • AddThis Social Bookmark Button
fb
fb