bg

Biegi

Nowe rekordy naszych maratończyków

Jesień pod znakiem maratonów stoi – wie to każdy biegacz. W październiku nasi zawodnicy wystartowali w dwóch dużych maratonach: w Poznaniu i Toruniu. Szczególnie miasto piernika i Kopernika okazało się dla nich bardzo szczęśliwe, ponieważ przywieźli stamtąd grad rekordów życiowych.

Pod koniec października liczna reprezentacja Klubu Biegacza Mrągowo zawitała do Torunia, by przebiec tam dystans maratonu. Jeszcze dwa lata temu bieg był organizowany wspólnie z Bydgoszczą jako Maraton Metropolii. W tym roku zdecydowano się na kolejną zmianę, czyli przeniesienie terminu imprezy z wiosny na późną jesień.


Jako pierwszy z Mrągowian finiszował Marek Długosz, któremu udało złamać się granicę 3 godzin i 10 minut i ustanowić przy tym nowy rekord życiowy. Niedługo za nim, na mecie pojawił się Jacek Kiśluk, z równie świetnym czasem 3:10:22. Był to wynik o ponad 25 minut lepszy od wiosennego startu Jacka. Do grona rekordzistów dołączył także Karol Jannasz, który konsekwentnie śrubuje swój najlepszy rezultat o kolejne kilka minut. Za udany swój występ uznają Jan Majewski i Zbigniew Łuński, którzy stawali na podium w swoich kategoriach wiekowych. Akurat ich sukces nikogo pewnie nie zdziwił, ponieważ panowie nie zwykli zawodzić na swoim koronnym dystansie ;).

Na szczególną pochwałę zasługują jednak nasze klubowiczki, które także pokusiły się o nowe życiówki. Alicja Barszczewska i Iwona Szynkowska pokonały dystans ponad 42 kilometrów kolejno w czasie 4:13:57 i 4:26:46. Wynik Iwony dał jej drugie miejsce w kategorii wiekowej, co przysporzyło jej tyle radości, co rozczarowania podczas ceremonii rozdania nagród. Nasza zawodniczka już po wywołaniu na podium z nieznanych powodów została z niego zdjęta. Jak się później okazało, powodem był brak odczytu na jednej z ostatnich mat do pomiaru czasu. Co szokujące, pracownik firmy mierzącej czas zamiast przyznać się do zawodności własnego oprogramowania, sugerował oszustwo naszej zawodniczki. Bez uprzedniego wyjaśnienia sprawy i opinii samej zainteresowanej, organizator zdecydował się odebrać Iwonie w pełni uczciwie wywalczone trofeum. Kolejnym przejawem jego nieudolności był brak medali dla wszystkich zawodników kończących maraton…

Toruń, pomimo wpadek organizacyjnych, zanotował rekord frekwencji – do mety maratonu dotarło 663 zawodników. Jako pierwszy linię mety przekroczył Kamil Sieracki z czasem 2:27:08, a wśród kobiet tryumfowała Białorusina Alena Szumik (2:58:31). W klasyfikacji drużynowej Klub Biegacza Mrągowo zajął miejsce tuż za podium.

W połowie miesiąca w 14 Poznań Maraton Klub Biegacza Mrągowo reprezentował Wiktor Piotrowski. Wiktor wziął udział w akcji „Wyzwanie Runner’s World 2013” organizowanej przez popularny miesięcznik o tematyce biegowej. Wraz z 49 innymi osobami przez 16 tygodni trenował pod okiem profesjonalnych trenerów. Zwieńczeniem cyklu przygotowań był start w poznańskiej imprezie, gdzie nasz biegacz uzyskał czas 4:32:33, walcząc od połowy trasy z bólem kolana. Wygrał Kenijczyk Tarus David Kaptui z czasem 2:13:08, a najszybszą panią okazała się Białorusinka Maryna Damantsevich 2:36:02. Maraton w Poznaniu, choć nieznacznie, pobił swój kolejny rekord frekwencji – w tym roku dystans ukończyło 5680 osób.

Ten wynik, dość imponujący jak na nasze warunki, blednie jednak przy frekwencji Maratonu w Nowym Jorku, który odbył się 3 listopada. Najliczniejszy bieg na świecie pokonało w tym roku około 47 tysięcy biegaczy! W legendarnym już biegu, charakteryzującym się bardzo trudną trasą, tryumfował Kenijczyk Geoffrey Mutai, który minął linię mety w czasie 2:08:24. W kategorii kobiet zwyciężyła jego rodaczka, srebrna medalistka z Londynu, Priscach Jeptoo (2:25:07). Polskim akcentem w nowojorskim maratonie był start Radosława Dudycza, który ukończył królewski dystans z czasem 2:22:07, co pozwoliło mu zająć bardzo dobrą, 17 lokatę.
 
14. Poznań Maraton (42,195 km), Poznań, 14.10.2013
Wyniki:
4486 (705). Wiktor Piotrowski 4:32:33
Bieg ukończyło 5680 zawodników.
XXXI Maraton Toruński (42,195 km), Toruń, 27.10.2013
Wyniki:
61 (5). Marek Długosz 3:09:34
67 (27). Jacek Kiśluk 3:10:22
106 (39). Tadeusz Barszczewski 3:21:01
261 (35). Karol Jannasz 3:45:26
274 (3). Zbigniew Łuński 3:47:23
288 (2). Jan Majewski 3:48:55
457 (12). Alicja Barszczewska 4:13:57
497 (55). Jerzy Szynkowski 4:22:14
623 (2). Iwona Szynkowska 4:26:46

Bieg ukończyło 663 zawodników.

Kamil Długosz

  • Opublikowano: środa, 06, listopad 2013 07:32
  • AddThis Social Bookmark Button
fb
fb