bg

Żeglarstwo

III eliminacja Żeglarskiego Grand Prix o Puchar 7 Cudów Mazur

Palące słońce i niewielka ilość wiatru towarzyszyły żeglarzom, którzy wzięli udział w III eliminacjach Żeglarskiego Grand Prix o Puchar 7 Cudów Mazur oraz w wyścigu o Błękitną Wstęgę Jeziora Czos Żeglarskiego Grand Prix Mrągowa. Bazą regat była mrągowska ekomarina.

Na regaty w ramach III eliminacji samorządowej kampanii 7 Cudów Mazur zgłosiło się 25 załóg. Impreza odbyła się pod patronatem burmistrz Otoli Siemieniec. Profesjonalnego komentarza do regat udzielał najlepszy żeglarz oceaniczny Zbigniew Gutkowski. Regaty obserwowano też ze Strefy Kibica, w której dodatkowo pojawiły się liczne atrakcje dla turystów.

 

 

Po sprawnym oficjalnym rozpoczęciu i podniesieniu bandery przez przedstawicieli organizatorów: Henryka Nikonora Przewodniczącego Rady Miejskiej, Karola Góralczyka z Mrągowskiego Towarzystwa Regatowego ,,Czos” oraz Dariusza Knorpsa z Klubu Sportowego Baza Mrągowo i odprawie sterników, łodzie popłynęły w stronę lini startu.

 

 

Na wodzie jak zwykle w komplecie El Bimbo Mrągowskiego Związku Żeglarzy Niepełnosprawnych, obydwa Beryle, Lasery i niezwykle silna reprezentacja Omeg, w tym łódki z w trymie sportowym. To wśród nich upatrywaliśmy faworytów regat. Wiatr kręcił, zwalniał i przyspieszał. Ten kto wystartował dobrze, nie miał gwarancji, że dopłynie pierwszy. Momentami na wodzie dochodziło do spięć i niegroźnych kolizji. Zgodnie z przewidywaniami wyścigi zdominowały Omegi, choć Tango Sportowe „Misja” pomieszało szyki wygrywając jeden wyścig.

 

 

Z portu dobiegały gromkie odgłosy wydarzeń promocyjno- rekreacyjnych związanych z kampanią 7 Cudów Mazur. Z brzegu relacjonował rywalizację gość specjalny Zbigniew „Gutek” Gutkowski. Regatowa Strefa Kibica przyciągnęła wielu entuzjastów zawodów oraz liczne grono turystów. Szczególne zainteresowanie wzbudził 18-metrowy Energobus, będący mobilnym centrum naukowym. Dzięki przeprowadzanym tam doświadczeniom, młodzież mogła poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą przekazywania energii, przewodnictwa oraz energii odnawialnej. Entuzjazm wzbudzały też deski z napędem elektrycznym - Teslaboards, które rozwijają prędkość do 40 km/h. Obyło się na szczęście bez urazów. Tuż obok przeprowadzono zajęcia z pierwszej pomocy medycznej, a zwolennicy relaksu na wodzie testowali napędzany energią słoneczną katamaran. Najmłodsi kibice ćwiczyli swoją koordynację ruchową na torze przeszkód dla rowerków biegowych. Zorganizowano także dodatkowe zajęcia z Zumby oraz topienie jachtu Optimist przy pomocy uczestników regat i chętnych osób z publiczności.

 

 

Tymczasem na wodzie trwała walka o zwycięstwo w wyścigach krótkich będących eliminacją Grand Prix o Puchar 7 Cudów Mazur i Żeglarskiego Grand Prix Mrągowa. Ostatecznie eliminację wygrała załoga na Omedze w składzie Aleksander Fereniec i Dariusz Lubak, drudzy też na Omedze goście z Giżycka Piotr Małecki i Bartłomiej Banasik i Dariusz Sarżyński, trzeci na Tango sport Wojciech Chodkowski i Bogusław Zawadzki. W równolegle punktowanych Żeglarskim Grand Prix Mrągowa w otwarto pokładowych zwyciężyli Aleksander Fereniec i Dariusz Lubak na Omedze, w kabinach Wojciech Chodkowski i Bogusław Zawadzki na Tango sport „Misja”.

 

 

Po zakończeniu wyścigów krótkich i przerwie żeglarze przystąpili do wyścigu długodystansowego, o Błękitną Wstęgę jeziora Czos. Pierwszą historyczną Wstęgę zdobyła załoga klanu Perczyńskich na Omedze.W tym wyścigu mieli wziąć udział artyści kabaretowi. Niestety artyści nie stawili się na start (ach Ci artyści). Jednak ozdobą wyścigu była Pani Ewa Błachnio z kabaretu LIMO, która dołączyła do składu Daina i pomagała dzielnie w zmaganiach, za co została nagrodzona wyjatkowych puacharem.

 

 

Kolejne regaty oraz imprezy z cyklu 7 Cudów Mazur odbędą się kolejno Mikołajkach 26 lipca, Rucianem-Nidzie 2 sierpnia i finał w Rynie 23 sierpnia.

 

 

7 Cudów Mazur to wspólna inicjatywa samorządów Giżycka, Mikołajek, Mrągowa, Rucianego-Nidy, Rynu oraz Węgorzewa. Jest kontynuacją głośnej kampanii Mazury Cud Natury, dzięki której region Wielkich Jezior Mazurskich w plebiscycie New7Wonders znalazł się wśród 14 najpiękniejszych miejsc na ziemi i 5 w Europie. Aby nie zmarnować nabudowanego wówczas kapitału, miasta postanowiły współpracować, w celu dalszej promocji regionu. Pierwsza edycja akcji odbyła się w 2013 roku.


W ramach kampanii podobnie jak rok temu, w lipcu i sierpniu w miastach partnerskich organizowany jest cykl regat o Żeglarskie Grand Prix 7 Cudów Mazur. Sportowej rywalizacji żeglarzy towarzyszy moc atrakcji na lądzie. W specjalnych strefach kibica odbywają się koncerty, pokazy i konkursy ukazujące różnorodne możliwości aktywnego spędzania czasu na Mazurach.

 


Organizator III Regat emininacyjnych Żeglraskiego Grand Prix o Puchar 7 Cudów Urząd Miejski w Mrągowie.

 

Współorganizatorzy: Mrągowskie Towarzystwo Regatowe „Czos”, Centrum Kultury i Turystyki, Klub Sportowy „Baza” Mrągowo, VMG Orkisz s.j., Stowarzyszenie Promocji Sztuki Kabaretowej PAKA.

Sponsorem Głównym kampanii 7 Cudów Mazur jest Energa.

Partnerem Strategicznym jest stocznia Delphia Yachts.

Patroni Honorowi: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Polska Organizacja Turystyczna, Polski Związek Żeglarstwa.

Patroni Medialni: Wirtualna Polska, Radio Zet Gold, Magazyn Żagle i Magazyn Podróże - patron medialny konkursu "Legendy 7 Cudów Mazur".

 

 

FOTOGALERIA

 

  • Opublikowano: czwartek, 24, lipiec 2014 08:55
  • AddThis Social Bookmark Button
fb
fb